Dekpol rozwija Generalne Wykonawstwo na Litwie

Dekpol rozwija Generalne Wykonawstwo na Litwie

Dodano: 18.10.2018
W kategorii: Rynek komercyjny

Dekpol wybudował na terenie Litwy fabrykę produkcyjną o powierzchni ponad 20 tys. m2 wraz z pełną infrastrukturą. Był to jednocześnie pierwszy zagraniczny kontrakt zrealizowany na tak dużą skalę w ramach usług generalnego wykonawstwa. Wartość kontraktu wyniosła około 12% łącznych przychodów grupy w 2017 roku czyli ok. 70 mln zł. Zarząd liczy na kolejne zlecenia w tym kraju.

Grupa Dekpol zakończyła realizację zagranicznego kontraktu realizowanego w ramach usług generalnego wykonawstwa. Na Litwie, na terenie wolnej strefy ekonomicznej w Mariampolu, powstała fabryka produkcyjna z dwoma halami o powierzchni łącznie ponad 20 tys. m2 wraz z biurowcem oraz galeriami łączącymi hale. W ramach projektu wybudowana została również m.in. kotłownia centralna, wartownia, drogi wewnętrzne i place o powierzchni 20 tys. m2, kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią oraz pozostałe sieci (m.in. sanitarna, IT, wodociągowa, energetyczna). Projekt został zrealizowany „pod klucz”.

Równolegle do prac budowlanych Grupa Dekpol zrealizowała kompletny projekt wykonawczy wszystkich branż. Projekt wykonano zgodnie z normami europejskimi (EN) i litewskim stanem prawnym. Projekt wykonawczy konstrukcji dodatkowo przeszedł pozytywnie odbiory przez ekspertów litewskich, wymagane prawem litewskim.

Wartość kontraktu wyniosła około 12% przychodów Grupy Kapitałowej osiągniętych w 2017 r. czyli ok. 70 mln zł.

Była to pierwsza budowa firmy Dekpol na tak dużą skalę realizowana poza granicami kraju. Generalne wykonawstwo na Litwie nie jest możliwe bez specjalnych uprawnień dla firm spoza jej granic. Dlatego zdobyliśmy odpowiednie uprawnienia, a kadra kierownicza uzyskała dodatkowo litewskie uprawnienia budowlane zdając egzamin w Centrum Certyfikacji Produktów Budowlanych w Wilnie. Do prowadzenia robót poza granicami kraju konieczne było również zatrudnienie kadry technicznej na Litwie wraz z kierownikiem budowy – podkreśla Mariusz Chwalisz, Project Manager w Dekpol S.A.

W celu prowadzenia prac budowlanych oraz sprawnego działania na Litwie konieczne było także założenie spółki córki DEK LT Statyba. – Jesteśmy przekonani, że sukces tej inwestycji oraz zdobyte doświadczenie będzie procentowało. Zakładamy pozyskiwanie i realizację kolejnych kontraktów na terenie Litwy – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu Dekpol S.A.

Tekst na podstawie informacji prasowej. Zdjęcie: materiały prasowe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.